, Blog

Diskuse o škodlivosti alkoholu - podcast Pro a proti

Podcast Českého rozhlasu Plus z 9. 8. 2021 (26:26 minut) obsahuje diskusi předsedy Svazu vinařů Martina Chlada s adiktologem Benjaminem Petruželkou o škodlivosti alkoholu.

Podcast - diskusi o škodlivosti konzumace alkoholu - je možno spustit ze stránky plus.rozhlas.cz pod titulkem Šéf vinařů: Každá studie o škodlivosti alkoholu je nějak účelová. Víno patří do kulturního dědictví

Úvodem k diskusi je citována další mezinárodní studie, upozorňující na rizika konzumace alkoholu, a stanoviska diskutujících, které následně v diskusi obhajují:

  • "Závěry publikované v časopisu Lancet Oncology ukazují, že jen alkohol celosvětově přímo způsobil přes téměř 750 tisíc nově diagnostikovaných případů rakoviny. Nově zvolený předseda Svazu vinařů Martin Chlad je přesvědčený, že umírněná konzumace vína zdraví prospívá. Adiktolog Benjamin Petruželka to ale odmítá: „Panuje shoda vědců, že alkohol je látka škodlivá, tady není o čem diskutovat.“"

Přímé odkazy na spuštění podcastu

https://plus.rozhlas.cz/sef-vinaru-kazda-studie-o-skodlivosti-alkoholu-je-nejak-ucelova-vino-patri-do-8551681#player=on

https://plus.rozhlas.cz/sef-vinaru-kazda-studie-o-skodlivosti-alkoholu-je-nejak-ucelova-vino-patri-do-8551681#

 


Zpráva o alkoholu v České republice 2021 - první souhrnná zpráva o užívání alkoholu a jeho zdravotních a sociálních dopadech v ČR. Přečtěte si ji:  Blog alkohol-skodi