, Blog

Škodlivost malých dávek alkoholu v těhotenství

Informace z článku "Pregnant scientist investigates: Can I drink alcohol?", publikovanného v září 2017 v MedicalNewsToday.

Loubaba Mamluk - vědecká pracovnice Univerzity v Bristolu, Spojené království - se zabývala otázkou, jestli občasné vypití jedné sklenice alkoholu během těhotenství je bezpečné. V otázce rozdílu mezi "lehkým" pitím alkoholu a abstinencí nepanuje mezi vědci shoda. Mamluk provedla meta-analýzu zaměřenou na leké pití během těhotenství, porodní komplikace a zdraví dětí.

Zjistila, že riziko nízké porodní váhy dítěte je o 8 procent vyšší a riziko předčasného poradu je o 10 procent vyšší u žen, které během těhotenství pily malé dávky alkoholu. Toto riziko není příliš známo, na rozdíl od rizika poškození plodu při nadměrném pití alkoholu. Rovněž není příliš známo, že plod ve vývoji není schopen odbourat alkohol tak jako dospělý, takže pokud se alkohol dostane do jeho oběhového systému, je mu vystaven po delší dobu, než by tomu bylo u dospělého - a alkohol poškozuje buňky.

Odkazy

Studie byla publikována v časopise BMJ Open pod titulem Low alcohol consumption and pregnancy and childhood outcomes: time to change guidelines indicating apparently ‘safe’ levels of alcohol during pregnancy? A systematic review and meta-analyses, kde je možno si ji stáhnout v PDF.

Výše uvedená informace je zpracována na základě článku Pregnant scientist investigates: Can I drink alcohol?,Yella Hewings-Martin PhD, 16. září 2017, MedicalNewsToday.


Zpráva o alkoholu v České republice 2021 je první souhrnnou zprávou o užívání alkoholu a jeho zdravotních a sociálních dopadech v ČR. Přečtěte si ji:  Blog alkohol-skodi